הפתעות במוח | פרופ' ישראל נלקן

במסגרת הרצאות מדוע תשע"ד

בסדרת "רנסנס במדעי המוח והבנתו": הפתעות במוח

יום ראשון, 8.12.2013, 17:00, אודיטוריום וייז, קריית אדמונד י' ספרא.

פרופ' ישראל נלקן
מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח
המחלקה לנוירוביולוגיה
הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע
האוניברסיטה העברית בירושלים

תכנית אמנותית

רביעיית כלי הקשת: נגני הכינור דיאנה צליוביץ' ודניאל גרינברג, נגן הויולה אלכסנדר שויחט והצ'לן מיכאל אסף יבצעו את הפרק הראשון מתוך הרביעייה בפה מז'ור אופוס 18 מספר 1 מאת לודוויג ואן בטהובן

הפתעות במוח בהנחיית פרופ' איילון ועדיה, ראש מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח

 

תקציר הרצאה

הפתעות הן חשובות. כאשר הן קורות, הן מצביעות על כך שהבנתנו את העולם אינה מלאה (ולהיפך, כאשר אינן קורות, הרי יש בכך עדות שאנחנו מבינים היטב את סביבתנו). כאשר אנחנו נפגשים בהפתעה, עלינו לשנות את תמונת העולם שלנו - ואכן אמנים משתמשים בהפתעות כאמצעי יצירה.
באופן לא מפתיע, הפעילות החשמלית של המוח רגישה מאד להפתעות, אפילו להפתעות קלות מאד ויש עדויות לכך שמערכות המוח המטפלות בהפתעה פגועות במחלות נפש כמו סכיזופרניה.
בהרצאה יודגמו סוגים שונים של הפתעות המעוררות פעילות מוח בבני אדם ולאחר מכן יוצג מה שאנו יודעים על הבסיס המוחי של פעילות זאת ועל האופן שבו הפתעה יכולה לגרום לשינויים בפעולת המוח.

קורות חיים

חוקר מוח באוניברסיטה העברית. מנהל תכנית הדוקטורט בחישוביות עצבית וחבר במחלקה לנוירוביולוגיה ובמרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המוח באוניברסיטה העברית.
עבודתו מתרכזת בעיבוד צלילים במערכת העצבים, ובתהליך שבו אות פיסיקלי הופך להיות לעצם תפיסתי. לתהליך זה מקום מרכזי בהבנה של התפיסה של גירויים חושיים באופן כללי והוא פגוע במספר רב של מחלות נפש.

See video